Mówi się, że dzieci nie trzeba szczególnie zachęcać do aktywności fizycznej. Pamiętajmy jednak, że nasze pociechy spędzają dużo czasu w szkolnych ławkach lub na nauce przy biurku w domu. Kiedy dojdzie do tego jeszcze czas spędzony ze smartfonem, przed komputerem lub telewizorem – może okazać się, że nasze dzieci nie są wystarczająco aktywne. Możemy mieć duży wpływ na aktywność fizyczną naszych dzieci i sprawić, że będzie to powód do wspólnych zabaw i rozwijania zainteresowań. „Wystarczająco aktywne” – co to w ogóle znaczy? Dzieci w wieku 5-17 lat powinny być aktywne fizycznie minimum przez 60 minut dziennie. Nie oznacza to, że muszą być aktywne przez godzinę non-stop każdego dnia. Warto dzielić ten czas na bloki aktywności – jeśli dziecko jest aktywne fizycznie przez mniej więcej 30 minut w szkole, zadbajmy o dodatkowe pół godziny ruchu po południu lub wieczorem. Godzina dziennie to minimum, ale obowiązuje tutaj zasada: „im więcej, tym lepiej”. Z drugiej strony, jeśli dziecku początkowo ciężko jest osiągnąć 60 minut aktywności dziennie, nie należy być zbyt wymagającym. Najlepsza będzie tutaj metoda „małych kroków” – każdy czas spędzony na ruchu, który przybliży dziecko do zalecanych 60 minut, jest dobry. Dlaczego warto? Aktywność fizyczna to świetna okazja to zabaw z rówieśnikami i spędzania czasu z rodziną. Zachęcając dziecko do ruchu, inwestujesz też w jego zdrowie. Głównymi korzyściami płynącymi z regularnej aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży są:
Jaki rodzaj wysiłku fizycznego będzie odpowiedni dla mojego dziecka? Podejmując się wspólnej aktywności lub zachęcając dziecko do ruchu, zawsze należy pamiętać o jego upodobaniach i możliwościach. Każdy z nas lubi robić rzeczy zgodne ze swoimi zainteresowaniami i w miejscach, które temu sprzyjają – tym bardziej dotyczy to dzieci. Są jednak typu zalecanej aktywności fizycznej dla dzieci. Warto zwrócić na nie uwagę: Ćwiczenia aerobowe - zalecane codziennie, jako podstawowy typ aktywności dzieci i młodzieży. Należą do nich m.in.: szybkie spacery, bieganie, pływanie, wycieczki rekreacyjne, gry zespołowe, sztuki walki, taniec. Powinny opierać się na umiarkowanym lub intensywnym wysiłku fizycznym. Jak odróżnić wysiłek umiarkowany od intensywnego?
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie – co najmniej 3 razy w tygodniu. Są to m.in.: przeciąganie liny, wspinanie się (może być z użyciem przyrządów na placu zabaw), ćwiczenia oporowe (z użyciem przyrządów lub własnej masy ciała), niektóre formy jogi. Ćwiczenia wzmacniające kości – co najmniej 3 razy w tygodniu. Mogą to być ćwiczenia z wykorzystaniem skakanki lub takie, które wymagają skoków lub nagłej zmiany kierunków. Autorka: Iga Palacz
Źrodła: https://www.who.int/dietphysicalactivity/factsheet_young_people/en/ https://www.who.int/dietphysicalactivity/physical-activity-recommendations-5-17years.pdf https://www.healthychildren.org/English/healthy-living/fitness/Pages/Encouraging-Your-Child-to-be-Physically-Active.aspx https://www.cdc.gov/physicalactivity/basics/children/what_counts.htm Comments are closed.
|
AutorkiIga Palacz Archiwum
December 2020
Kategorie |