Święta często stanowią dla nas moment w roku, gdy odchodzimy od postanowień związanych ze zdrowym trybem życia i „pozwalamy sobie na więcej”. Chcemy cieszyć się potrawami, towarzystwem innych osób i chwilami odpoczynku – to zupełnie normalne. Jak pogodzić zdrowe nawyki ze świąteczną atmosferą? Odpowiedź znajdujemy w badaniach naukowych.
Mówi się, że dzieci nie trzeba szczególnie zachęcać do aktywności fizycznej. Pamiętajmy jednak, że nasze pociechy spędzają dużo czasu w szkolnych ławkach lub na nauce przy biurku w domu. Kiedy dojdzie do tego jeszcze czas spędzony ze smartfonem, przed komputerem lub telewizorem – może okazać się, że nasze dzieci nie są wystarczająco aktywne. Możemy mieć duży wpływ na aktywność fizyczną naszych dzieci i sprawić, że będzie to powód do wspólnych zabaw i rozwijania zainteresowań.
Ostatecznym celem programów promocji zdrowia jest wprowadzenie długotrwałych zmian. Istotną rolę w poprawie wyników zdrowotnych i utrzymaniu zmiany zachowań zdrowotnych mogą odegrać pracownicy ochrony służby zdrowia, pomagając pacjentom. Wiemy, że trudno zainicjować samą zmianę zachowania, a jej kontynuowanie bywa jeszcze większym wyzwaniem. Jednym z kluczowych pytań w psychologii zdrowia jest więc to, dlaczego utrzymanie zachowań zdrowotnych jest aż tak trudne.
Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed nadmiarem sodu w diecie. Nadkonsumpcja sodu może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, między innymi: nadciśnienia tętniczego, udarów mózgu, raka żołądka (i prawdopodobnie również raka przełyku), może też sprzyjać rozwojowi osteoporozy i kamicy nerkowej, a także rozwoju otyłości i przewlekłego stanu zapalnego.
Dla wielu z nas wprowadzenie zdrowych nawyków w domu wydaje się trudne. Spokojnie, nie musi od razu być idealnie. Zacznij od wprowadzenia kilku zasad, które wydają Ci się najważniejsze i stosunkowo łatwe do przeforsowania. W miarę możliwości włączaj dziecko do zmian i rozmawiaj z nim o tym, dlaczego będziecie jeść nieco inaczej i zmienicie swojego nawyki. Jeśli Ty entuzjastycznie i szczerze podejdziesz do zdrowego stylu życia, jest szansa, że Twoje dziecko podejdzie do tego podobnie.
„Skanowanie ciała” to termin, który może kojarzyć nam się z badaniem medycznym i budzić niepokój. Jego funkcja i geneza są jednak zupełnie inne. W ciągu ostatnich lat wraz ze wzrostem popularności medytacji i innych praktyk zwiększających świadomość (mindufulness), skanowanie ciała czy też body scan stało się popularną techniką relaksacji. Skanowanie jest jednym ze sposobów medytacji.
Prawidłowe żywienie, idące w parze z aktywnością fizyczną, to podstawa zdrowego rozwoju każdego dziecka. Mając dookoła ogromny wybór produktów, w tym także tych niezdrowych, niekiedy trudno jest zadbać o prawidłowe odżywianie naszych dzieci. Wielu rodziców staje przed wyzwaniem zachęcenia swoich pociech do zdrowych produktów. Jak to zrobić?
Oto kilka wskazówek. Rano jesz idealnie zdrowe śniadanie, odsypujesz płatki owsiane co do grama, odmawiasz w pracy ulubionego ciasta, a wieczorem Twoje myśli krążą tylko wokół pizzy i czekolady? Jeśli zastanawiasz się, dlaczego wieczorny głód oddala Cię od osiągnięcia efektów, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Nadmierna masa ciała jest poważnym problem zdrowotnym i ekonomicznym, który przynosi duże negatywne konsekwencje społeczne i gospodarcze. Zespół badaczy pod kierownictwem dr Dominiki Kwaśnickiej z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu wykorzystuje psychologiczne techniki zmiany zachowania do stworzenia ogólnodostępnego internetowego narzędzia wspierającego redukcję nadwagi i walkę z otyłością. Program interwencji internetowych „Wybieramy Zdrowie” wchodzi właśnie w fazę testów. Zapraszamy do lektury rozmowy z prowadzącą badania i wzięcia w nich udziału.
Około 70% Twojego organizmu to woda. Wpływa ona na pracę całego organizmu , dlatego niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniego bilansu wodnego.
|
AutorkiIga Palacz Archiwum
December 2020
Kategorie |